Jak zdefiniować sztukę, jak nazwać jej kształt? Czy wiemy tak w rzeczywistości czym ona jest i czy umiemy podejść do niej z należytym szacunkiem?

Error message

Deprecated function: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls in menu_set_active_trail() (line 2405 of /var/www/vhosts/xlbowling.pl/includes/menu.inc).
Nie ma prawdopodobnie drugiej takiej dziedziny, jak sztuka. Mówi ona do nas różnymi kolorami, dźwiękami, utworami lub aktami. Wielu twierdzi, że nie da się jej akuratnie zdefiniować, gdyż każde określenie będzie niewystarczające. Jest w tym sporo słuszności, ale powinniśmy podchodzić do tego zagadnienia, jak to naprawdę czujemy, czyli, że sztuka to każda rzecz, która na nas w jakiś sposób oddziałuje. Skoro umiemy zachwycić się konkretnym utworem, to już jest sztuka.

Z innej strony dla innych osób ten utwór może być niezbyt udany, więc jednocześnie sztukę można odbierać na bardzo osobistym poziomie. Sztuką możemy zdefiniować też każdy ludzki wytwór, jakie nie jest jednocześnie użytkowy, nie jest przydatny do rzeczy praktycznych, lecz powinien radować nasze zmysły, ma cieszyć oczy, cieszyć uszy, powodować w nasz różne emocje. Wiadomo i tu stajemy przed dylematem, ponieważ wspomniana przed chwilą sztuka użytkowa właśnie – jak sama nazwa wskazuje – jest przeznaczona do rzeczy praktycznych.
Takie przedmioty są tworzone, żeby z jednej strony się do czegoś praktycznego przydawały, a z drugiej strony, żeby były jednocześnie unikalne z wyglądu. Bo w sumie, jak tak się przyjrzeć różnym rzeczom, to co prawda dostrzeżemy mnóstwo fajnych przedmiotów, lecz większość jest nijaka. Sztuka (sprawdź tu) użytkowa więc w jakiś sposób zwalcza taki rodzaj trudności. Prądem w sztuce, który zasługuje na uznanie jest styl art deco. Nazywamy tak styl w sztuce, zwłaszcza w malarstwie, architekturze, grafice czy architekturze wnętrz. Największa moda przypada na niego na lata 1919-1939. Art deco zrodził się jako ruch sprzeciwu wobec secesji, było to bunt przeciwko braku dyscypliny przestrzennej (tak dokładnie wyglądało to w sztuce secesyjnej).
art deco
To właśnie art deco zainicjował tak zwane wzornictwo przemysłowe, które sporo ma wspólnego właśnie ze sztuką użytkową (więcej - ). To oznacza, iż liczy się nowoczesne projektowanie, ale z myślą o funkcji przedmiotu na życie każdego człowieka. Szczególnie obrazy art deco zasługują na uznanie, są cudowne i oryginalne, zwłaszcza dzisiaj cieszą się zasłużonym uznaniem. Jest w Polsce kilku artystów, którzy malują w takim stylu i robią to rzeczywiście niezwykle. Jednym z takich artystów jest jest Andrzej Romański, niezwykle utalentowany i doświadczony malarz, dla którego art deco, to jedynie punkt wyjścia do kreowania niezapomnianych dzieł.

To istotne, iż jest sztuka, która nie odpowiada jedynie na wątpliwości danego artysty, lecz jednocześnie pozostawia znacznie więcej po sobie, tworzy przestrzeń dla kreowania na przykład czegoś więcej – niezapomnianych dzieł, które mają wkład w skali globalnej sztuki.
obrazysztukaArt Decomalarz