Nurt w sztuce i w wizerunku seryjnym

Error message

Deprecated function: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls in menu_set_active_trail() (line 2405 of /var/www/vhosts/xlbowling.pl/includes/menu.inc).
Mimo, że art deco, jako kierunek w sztuce kształtowało się w wielu krajach w tym samym czasie, to stolicą jego był Paryż. Dopuszcza się, że właśnie w tamtym miejscu działali pionierscy ambasadorowie ruchu i powstawały w największym stopniu interesujące obrazy i akty.
W latach 20. i 30. XX wieku art deco opanowało niemalże każdą sferę życia człowieka. Styl ten dominował zarówno w malarstwie, jako obrazy i akty, architekturze, jak i we wzornictwie seryjnym, ozdób wnętrz i modzie.
Sztuka art deco określa się w szczególności naturalnością i geometryzacją formy, kontrastową kolorystyką, zestawianiem płaszczyzn, zapożyczaniem inspiracji z odmiennych okresów.

obrazy w stylu art deco
Author: Roman Boed
Source: http://www.flickr.com
Art Deco to nurt o wielu obliczach - czytaj więcej. Wyzwolone niewiasty, eleganckie transatlantyki, wielkie metropolie, cudowne drapacze chmur. Epoka przepychu, wyrafinowanej klasy i szaleńczej rozrywki. Epoka Art Deco, trend międzywojnia objął cały glob i wszystkie obszary rzemiosła, od malarstwa i rzeźby, po architekturę, dekoracje wnętrz, modę, obraz filmowy i zdjęcia. Był to okres ogromnych zmian technologicznych, obywatelskich i politycznych. Okres wielkich kontrastów i obrazów złowróżbnych. W tym czasie, masową wytwórczość i konsumpcję wsparły idealne sposoby promocyjne. Od zamożnej dziewczyny upiększającej swój paryski apartament, do urzędniczki pracującej na poczcie, każdy pragnął posiadać modne najnowocześniejsze przedmioty.

Czy chcesz zgłębić ten problem od innej strony? Nic prostszego - po prostu wejdź na ten link, gdyż więcej zobaczysz tutaj.

Geometryczna prostata, wyrafinowanie form i oszczędny ornament, to symbole ery. Dbano o każdy szczegół, a wszelki projekt dopracowywano do doskonałości. W Polsce inspiracją dla sztuki ozdobnej Art Deco, była sztuka współczesna, jaką scalano z tradycją klasyczną i rodzimą.art deco
Author: Jean-Pierre Dalbéra
Source: http://www.flickr.com
Polskie Art Deco oryginalny, narodowy profil zawdzięczał inspiracji wywodzonej ze sztuki ludowej. Do sukcesu polskiego Art Deco przyczynili się artyści z Warsztatów Krakowskich. Ich twórczości cechowały się zrytmizowaną, uproszczoną bryłą, oszczędnością ozdób, oraz mnogością bodźców ornamentalnych, takich jak zygzakowate, konkretnie nacinane jodełki, przeobrażające się w biegi trójboków, rombów i trapezów, także krystaliczne konstrukcje stosowane w zdobieniu pomieszczeń.
sztukamalarstworzeźby