Komputerowy sprzęt bez tajemnic czyli z jakiego rodzaju elementów i części są wykonywane komputery.

Error message

Deprecated function: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls in menu_set_active_trail() (line 2405 of /var/www/vhosts/xlbowling.pl/includes/menu.inc).
Czym jest komputer, wiedzą już nawet dzieci w szkole. Komputery stały się wszechobecne w naszym życiu, używane są i do rozrywki, i pracy. Lecz o ile praktycznie wszyscy wiedzą, jak wygląda komputer i do czego służy, to niewiele osób, oprócz pasjonatów, będzie wiedziało, z czego tak naprawdę komputery się składają. Szczególnie, że ostatnie kilka lat to coraz większa popularność laptopów, tabletów i smartfonów, które w rzeczywistości są pełnoprawnymi komputerami o wydajności wielokrotnie przekraczającej porządne komputery sprzed dwudziestu lat.
ekran laptopa
Author: Polytechnic Museum
Source: http://www.flickr.com
Główną różnicą między normalnym komputerem który się składa z monitora, klawiatury i innych podzespołów w obudowie jest fakt, że w urządzeniach przenośnych wszystko zintegrowano w jednej obudowie, a smartfony i tablety nie mają nawet klawiatury, a jedynie ekran dotykowy. Lecz mimo takich różnic urządzenia te działają na podobnej zasadzie i posiadają podobne podzespoły. Możesz porównać je tutaj: komputery składają się z kilku podstawowych elementów. Zasadniczą częścią każdego urządzenia jest procesor z płytą główną. Procesor to to naprawdę mózg komputera, on wykonuje wszystkie wyliczenia wynikające z użytych programów. Sama płyta za to steruje przepływem informacji między wszystkimi podzespołami, odbiera sygnały z zewnętrznych urządzeń a także wysyła do nich dane uzyskane od jednostki sterującej. Aby procesor miał możliwość liczenia czegokolwiek, musi posiadać dostęp do wewnętrznej pamięci. Służy ona do przetrzymywania kodu programu do wykonania i danych tymczasowych, po zgaszeniu komputera zawartość tej pamięci jest tracona.

Zajmujący materiał? Jeśli tak sądzisz, to kliknij tutaj, wyczerpujący artykuł (https://drlaptop.pl/pogotowie-komputerowe/), który tam miejscu odnajdziesz, także jest coś ciekawego!
Dyski twarde są również rodzajem pamięci, lecz na nich za to dane nie są kasowane po wyłączeniu sprzętu. Na dyskach zapisywane są programy, oraz pliki z muzyką, zdjęciami i filmami. Do omówienia pozostały jeszcze elementy zewnętrzne, za pomocą których sprzęt komputerowy komunikuje z otoczenie, a do nich się zalicza klawiatury, myszy oraz monitory. Jak nie wydać za dużo za sprzęt? Rozwiązanie - monitory CRT - Ceneo.
dyski twardeklawiaturydotykowy ekran