Poligrafia – rodzaje drukowania

Error message

Deprecated function: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls in menu_set_active_trail() (line 2405 of /var/www/vhosts/xlbowling.pl/includes/menu.inc).
W dzisiejszej poligrafii należy wskazać dwie elementarne formy drukowania:
- drukowanie mechaniczne – określane jako analogowe,
- drukowanie elektroniczne – druk cyfrowy.
Obie formy są często stosowane i w zależności od oczekiwań można stosować wybraną technikę.
Epson Stylus Photo R3000
Author: Epson
Source: Epson
Drukowanie analogowe obejmuje cztery różne formy: - drukowanie płaskie, - druk wklęsły, - wydruk wypukły, - sitodruk. Wszystkie wymienione techniki łączy konieczność przygotowania form drukarskich, za pomocą których przenosi się farbę drukarską na podłoże.

Przykładem drukowania płaskiego jest druk offsetowy. Druk w tej technice polega na przenoszeniu barwnika z formy drukowej na podłoże przy wykorzystaniu właściwości fizyczno-chemicznych elementów drukujących oraz elementów niedrukujących formy drukowej. Elementy niedrukujące wyróżnia niska adhezja wobec czego nie przenoszą barwnika. Farba wykorzystywana w druku przenoszona jest na podłoże z elementów drukujących za pomocą cylindra offsetowego. W przypadku tej techniki uzyskać można najmniejszą grubość warstwy farby na papierze. Wśród maszyn offsetowych wymienić można dwa rodzaje maszyn: zwojowe i arkuszowe.

W przypadku druku wklęsłego forma drukarska posiada elementy drukujące umieszczone niżej niż elementy niedrukujące. Farba jest nakładana na formę drukarską później przy użyciu profesjonalnego noża – rakla - jest ona oddzielana od elementów niedrukujących a następnie przenoszona bezpośrednio na podłoże.

Zobacz, na tej stronie jest bez wątpienia ta propozycja (https://domwina.pl/pol_m_Oferta_Kraj_Izrael-216.html), która na pewno Cię bardzo zainteresuje! Odnajdziesz w tamtym miejscu wiele interesujących informacji.

Wśród sposobów drukowania wklęsłego należy wymienić: - rotograwiurę (kosztowna technika, używana przeważnie do projektów wysokonakładowych, druku barwnych ilustracji czy produktów dekoracyjnych), - starodruk (technika stosowana przy produkcji papierów wartościowych oraz banknotów), - tampodruk (wykorzystywany do drukowania na nieregularnych powierzchniach , np. długopisów.

Druk wypukły charakteryzuje się tym, że elementy drukujące w formie drukarskiej są zlokalizowane powyżej elementów niedrukujących. Farba drukarska jest nakładana tylko na elementy drukujące po czym transportowana jest na podłoże. W druku wypukłym można wymienić: - typografię – technika popularna w latach 60-tych; dziś mało popularna, - fleksografia – technika wykorzystywana głównie do zadruku opakowań.

Sitodruk to forma wydruku, w której wykorzystywana jest forma drukarska w postaci siatki z otworami, z których część oczek jest zakryta (miejsca niedrukujące). Przez oczka niezakryte farba drukarska jest przeciskana za pomocą rakla i transportowana na podłoże. Sitodruk jest metodą bardzo prostą, w zasadzie bez ograniczeń formatowych. Najczęściej używany jest w przypadku druku niskich nakładów.

Więcej informacji na temat technik wydruku znajdziesz w witrynie - drukarnia we Wrocławiu, ul. Sołtysowicka 26A. Zapraszamy!




Odkryj polecaną ofertę na: Drukarnia Kid

Source: opracowanie własne
ilustracjenożefarbapodłożetechnikaelementy