Zaawansowane techniki sterowania w układach elektrycznych - jaką rolę spełniają styczniki i przekaźniki.

Error message

Deprecated function: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls in menu_set_active_trail() (line 2405 of /var/www/vhosts/xlbowling.pl/includes/menu.inc).
W układach elektrycznych i elektronicznych często może zajść konieczność wysterowania niektórymi fragmentami obwodu za pomocą innych elementów. Doskonałym przykładem będzie tutaj pralka, w jakiej układ programatora musi w odpowiedniej chwili załączać i wyłączać elementy wymagające napięcia sieciowego, czyli grzałki i silniki. Nie byłoby to możliwe bez pewnych części, a do takich zastosowań przeważnie wykorzystuje się styczniki i przekaźniki.

grzałki
Author: Toshiyuki IMAI
Source: http://www.flickr.com
Funkcjonują one na takiej samej zasadzie, to znaczy obwodem roboczym steruje niezależny, odizolowany układ wysyłający sygnały do wyłączenia lub włączenia.

Jeśli zainteresował Cię ten tekst, zobacz dodatkowe wiadomości w tym temacie. Najlepiej sprawdź sam rolety ursus, znajdziesz tutaj analogiczne wiadomości.

Różnica pomiędzy tymi elementami jest taka, że układy przekaźników stosowane są do niskoprądowych sygnałów, na przykład przy systemach sterowania PCL, a styczniki sterować mogą urządzeniami większej mocy - . Tak więc w przypadku pralek układem, który odpowiadał będzie za załączenie grzałki będzie stycznik, poza sprzętem AGD znajdują one zastosowanie przy wentylatorach, lampach i innych tego typu urządzeniach.

Styczniki najczęściej stosowane są jako jeden z podstawowych elementów układów sterujących, do prawidłowej pracy będą potrzebować jednak dostarczenia w odpowiednich momentach sygnałów. Niekiedy jest jednak konieczność załączenia lub wyłączenia danego urządzenia w określonym czasie, i nie zawsze jest potrzeba montowania do tego oddzielnego układu sterującego. Jak okazuje się jednak, bardzo dobrze w takiej roli sprawdzą się przekaźniki czasowe, jakich podstawową rolą jest właśnie uruchamianie się w wyznaczonym przez użytkownika okresie czasu.

Jeżeli ten wątek jest dla Ciebie ciekawy, to kliknij tutaj - to oryginalna strona www (https://biuroinwest.pl/oferta/przeglad-roczny-budynku/), która także zawiera intrygujące informacje.

Całym sterowaniem zajmuje się układ przekaźnika, i na nim też bezpośrednio określa się zakres czasowy, po jakim ma rozpocząć działanie.

Element silnika
Author: Lanà
Source: http://www.flickr.com
Zwykłe czasowe przekaźniki posiadają ogromne możliwości sterujące, od ułamków sekundy do paru dni - najlepsze przekaźniki. Pozwala to na spore możliwości regulacyjne, zwłaszcza że samo programowanie czasu będzie się ograniczało do ustawienia odpowiednich wartości na przekaźniku. Niektóre wersje są dużo bardziej zaawansowane, dzięki czemu da się je użyć w bardziej zaawansowanych układach sterujących.
AGDGrzałkistycznik